Tidligere forestillinger

Her kan du finde materiale og billeder fra tidligere forestillinger og arrangementer.

BEMÆRK: Arkivet er ikke materialemæssigt komplet. Vi håber med tiden at få samlet lidt informationer om de fleste forestillinger – så ligger du inde med materiale eller billeder fra tidligere forestillinger/arrangementer er du meget velkommen til at kontakte Det lille Teater.

2017

“Privat skifte” Instruktør: Ruth Gaul Nilum  Forfatter: Anders Bodelsen

DATS Senior festival i Korsør
“De evige højder”  spillet af “Teater om dagen ”

Æblefestival i Gråsten
” Prinsen der altid var uheldig”    Instruktør: Hanne I. Clausen    Forfatter: Hanne I. Clausen

Kirkespil  i 7 kirker
Ungdomsgruppen    Instruktør: Hanne I. Clausen      Forfatter: Morten Knudsen

Teaterfestival på Det lille Teater
4 forestillinger:  ” Det normale liv” Udbryderne Århus, ” De evige højder” DlT. Gråsten, “Netdating med overspænding” Hoat. Horsens, “Splinten i hjertet” OS. Hjørring

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Gude-Hansen

“Den spanske sømand”  (udendørs sommerspil)
Instruktør: Kristian Hald Prof.    Forfatter: Marie Markvad Andersen

“Diva min” Gæstespiller i Højer og Thisted
Instruktør: Bodil Schafer og Else Nielsen
Forfatter:

Aprilfestival  Børne -ungefestival  to prof. forestillinger

“Et dukkehjem”  Instruktør: Svend Aage Wolff    Forfatter: Henrik Ibsen

“Han så lyset” Gæstespil fra Teatergaleasen, Højer
Instruktør:Per Loldrup     Forfatter:Per Loldrup

2016

“Det forsvundne julsskib”   Instruktør: Kristina A. Gude-Hansen
Forfatter: Gitte Asmussen

“Diva Min”     Instruktør: Bodil Schafer og Else Nielsen
                         Forfatter:

“Elvis”              Forfatter og Instruktør: Svend Aage Wolff

“Kavalkade”    Forfatter og Instruktør: Anne Marie Brodersen

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Gude-Hansen

“Junglebogen”  Instruktør: Kristina Gude-Hansen    Dramatiker: Christian Eiming

“Parader”         Instruktør: Hanne i Clausen

Gråsten Revy  ”Ej blåt til lyst”  
Instruktør:
Anne Marie Brodersen       Kapelmester: Bjarne Tønnies

“Gengangere”     Instruktør: Svend Aage Wolff    Forfatter: Henrik Ibsen

2015

“Mystikken om den forsvundne julepost”        Instruktør: Kristina A. Gude-Hansen
Forfatter: Gitte Asmussen

“Kavalkade”                          Ide og instruktion: Anne Marie Brodersen

“For enden af universet ligger der en døgnkiosk”        Instruktør: Ruth Gaul Nilum
Forfatter: Lotte Tarp

“Per Grynt” m.m.        Instruktør: Ruth Gaul Nilum

“Piratæbler”           Instruktør: Merete Fog Jensen  Forfatter: Merete Fog Jensen

“Medens vi venter på Godot”     Genopsætning
Instruktør: Anne Marie Brodersen         Forfatter: Samuel Beckett

“De elendiges rejse”   Instruktør: Svend Aage Wolff   Forfatter : Kaj Nissen

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Gude-Hansen

“Obersten”  (udendørs egnsspil)   Instruktør:Niels Damkjær Prof.    Forfatter: Kaj Nissen Prof.

“Forvanlingen”  (børnegruppen)   Instruktør: Kristina Asmussen Gude-Hansen og
Morten Knudsen             Forfatter: Kristina Asmussen Gude-Hansen og Morten Knudsen

Annes dagbog  (ungdomsgruppen)    Instruktør: Hanne I. Clausen    Forfatter: Bo Schøiler

“Medens vi venter på Godot”    Instruktør: Anne Marie Brodersen
Forfatter: Samuel Beckett

“Slutspil”    Forfatter Samuel Beckett    Gæstespil fra Teatergaleasen

2014

“Nissernes Julebal”            Instruktør: Kristina Asmussen          Forfatter: Gitte Asmussen

Snart kommer tiden       Instruktør: Pia Nielsen & Dorthe Fjeldgaard
Forfatter: Line Knutzon

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Asmussen

Landet Phantasia  (udendørs sommerspil)  Instruktør: Kristina Asmussen
Forfatter: Kristina Asmussen

Gråsten Revy  ” En bid af æblet”    Instruktør: Anne Marie Brodersen
Kapelmester: Bjarne Tønnis

Kat på et varmt bliktag     Instruktør: Svend Åge Wolff          Forfatter:

2013

Turen til den magiske Julesæk      Instruktør: Kristina Asmussen           Forfatter: Kristina Asmussen

Det bedste fra Kirsebærsøstrene        Instruktører: Pia Nielsen, Dorthe Fjeldgaard og
Vagn Høxbro Kristensen                            

Grænsen        Instruktør: Kaj Nissen                    Forfatter: Kaj Nissen

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Asmussen

Revolutionen på Als   Instruktør: Ulver Skuli Abildgaard  Prof.  Forfatter: Kaj Nissen

Gøgereden  Instruktør: Anne Marie Brodersen   Forfatter: Ken Keseys

Woyzeck      Instruktør: Svend Åge Wolff    Forfatter: Georg Büchner

2012

Julens hjerte   Instruktør: Kristina Asmussen   Forfatter: Kristina Asmussen

Teaterkoncert 40 Instruktør: Anne Marie Brodersen    Ide: Anna Kindberg

Mini teaterfestival, indvielse af ” Skolestuen”

Kære Ronnie  Instruktør: Hanne I. Clausen   Forfatter: Kaj Nissen

Teatersjov  1 uges drama kursus for børn          Ansvarlig leder: Kristina Asmussen

Kuglestøberen  ( udendørs egnsspil)    Instruktør: Kim Asmussen Prof.   
Forfatter:
Sten Kruse og Dorte Fjeldgaard

Revy 2012  Instruktør: Anne Marie Brodersen   Kapelmester: Bjarne Tønnis

Den Vægelsindede   Instruktør: Svend Åge Wolff

2011

Skovens dyr hjælper Julemanden  Instruktør: Kristina og Gitte Asmussen

Texas  Instruktør: Bodil Schaefer og Else Nielsen

Peter Pan (udendørs sommerspil)  Instruktør: Kristina Asmussen

Skatten / Der Schatz  Instruktør: Kaj Nissen    Forfatter:Kaj Nissen

Harry og kammertjeneren Instruktør: Anne Marie Brodersen

2010

Juletræstyven   Instruktør: Kristina Asmussen    Forfatter: Maria Sax

Lig til salg   Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter : Dario Fo

Jorden rundt i 80 dage (udendørs sommerspil) Instruktør: Uffe Christensen Prof.

Gråsten Revy 2010    Instruktør: Anne Marie Brodersen

2009

Skovens dyr hjælper julemanden  Instruktør:

Prinsesserne Instruktør: Bodil Schaefer og Else Nielsen

Mutter Courage og hendes børn  Instruktør: Anne Marie Brodersen

Den onde Herremand på Ladegaard  (udendørs sommerspil)
Instruktør:
Kim Asmussen Prof.
Forfatter:Sten Kruse og Dorte Fjeldgaard

Drengen der gik til eventyrenes verden  Instruktør:

2008

Stuepigerne     Instruktør: Annemarie Brodersen

Til sidste fjer (genopsætning)

De glemte (ungdomsgruppen)

Hamlet ( udendørs sommerspil)  Instruktør: Christian Eiming Prof.

Hvis (genopsætning) Instruktør: Ruth Gaul Nilum

Til sidste fjer (genopsætning)  Instruktør: Henrik Lang

Gråsten Revy 2008    Instruktør: Anne Marie Brodersen

2007

Store Skægdag / Julemandens skægvoksepiller

Hvis  Instruktør: Ruth Gaul Nilum

Til sidste fjer (ungdomsgruppen) og Halløj på plejehjemmet (ungdomsgruppen)

Han Hun og Holberg   (udendørs sommerspil) Instruktør : Chr. Eiming Prof.

Smid ikke liget ud før damen er klædt af    Instruktør:                       Forfatter: Dario Fo

2006

Julemanden som endte med at få kanen fuld… Instruktør: Bodil Schäfer
Forfatter: Kaj Nissen

Parader (ungdomsgruppen)    Instruktør:Pia Nielsen & Henrik Lang

Cabaret “Han,Hun,Ham”      Gæstespil: Møllen

” Er kvinder til genbrug” Instruktør: Anne Marie Brodersen

Gråsten Revy 2006 ” Vild med valg”    Instruktør: Anne Marie Brodersen

2005

Julemanden som endte med at få kanen fuld… Instruktør: Bodil Schäfer
Forfatter
: Kaj Nissen

” Carmen”   Gæsteforestilling : Møllen

Struensee var her   Instruktør :Anne Marie Brodersen     Forfatter: Svend Holm

Party (reprise)  Instruktør: Carsten Nygaard     Forfatter: Kim Fupz Aakesons

Oliver Twist ( udendørs sommerspil) Instruktør: Kristian H. Jensen Prof.
Forfatter:

” Hilsen fra Halfdan”     Gæstespil: Møllen

 

2004

Julemanden, som endte med at få kanen fuld…    Instruktør: Bodil Schäfer
Forfatter: Kaj Nissen

Party    Instruktør: Carsten Nygaard     Forfatter: Kim Fupz Aakesons

Børnedramaveekend – “Ved stranden”  Instruktør : Anne Marie Brodersen

Gråsten Revy 2004  ” For og bag facaden” Instruktør: Anne Marie Brodersen

Dødens Triumf    Instruktør: Leise Rye      Forfatter: Eugene Iunesco

“De døde fra Donau”     Instruktør: Bodil & Wilfreid Schäfer  Forfatter: Kaj Nissen

” 2 vær. lejl.til leje” Gæsteforestilling : Møllen

 

2003

The big bang – en trilogi (ældreteater)   Instruktør: Bent Rasmussen Forfatter: Kaj Nissen

Vesten vilde Viol (ungdomsgruppen)   Instruktør: Anne Marie Brodersen
  Forfatter: Anne Brodin

Det store spring (reprise) Splinten i hjertet (reprise)  Instruktør: Bodil Schäfer
Forfatter: Kaj Nissen

Harvey      Instruktør : Ruth Gaul Nilum   Forfatter: Mary Chase

Richard III     Gæstespil : Møllen

“Den blinde Maler”     Gæstespil: Kerteminde Amatør Scene

 

2002

Det store spring / Splinten i hjertet  Instruktør: Bodil Schäfer
Forfatter: Kaj Nissen / Line Knutzen

Jeppe – dit fjols (ungdomsgruppen) Instruktør: Anne Marie Brodersen
Forfatter: Trine & Ole Thomsen

Gråsten Revy 2002   Instruktør: Anne Marie Brodersen

 

2001

Tossehoveder og tørvetrillere  Instruktør: Mie Hansen    Forfatter: Ulf Starks

Myterne   Instruktør: Ruth Gaul Nilum      Forfatter: Ulla Ryum

10 minutter til Buffalo  Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter: Günter Grass

Nattergalen ( udendørs sommerspil)  Instruktør :Birthe Niilonen Prof.
Forfatter: H. C. Andersen

Teatertur til Litauen

I tidernes morgen (ungdomsgruppen) Instruktør: 
Forfatter: Bent Rasmussen

Natteherberget   Instruktør: Anne Marie Brodersen   Forfatter: Maxim Gorki

Stodderne        Instruktør: Bodil Schäfer     Forfatter: Kaj Nissen

 

2000

Elsker du mig?  Instruktør : Bente Damkjær & Inger Jacobsen
Forfatter: Nils Schou

Klokkeren fra Notre Dame ( udendørs sommerspil)  Instruktør: Gitte Malling Prof.
Forfatter: Johannes Møllehave

10 minutter til Buffalo  Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter: Günter Grass

Revy 2000   Instruktør: Anne Marie Brodersen

Computersumpen   Instruktør: Lisbeth Jøhnk  Forfatter: Lisbeth Jøhnk

 

1999

Fyrværkerifabrikken “Lille Lue”  Instruktør: Birthe Holst  Forfatter: Hanne Vibeke Holst

10 minutter til Buffalo   Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter: Günter Grass

Crepes Suzette  Instruktør: Jakob Oschlag   Forfatter.: Kaj Nissen

Biedermann og brandstifterne  Instruktør: Bodil Schäfer   Forfatter: Max Frisch

Revy ’99   Instruktør: Anne Marie Brodersen

 

1998

Familiebilledet  Instruktør:Ruth Gaul Nilum   Forfatter: Peter Albrechtsen

Himmelflugten   Instruktør: Kristian H. Jensen  Forfatter: Finn Metling

H. C. Andersen på Gråsten Slot     Instruktør:Arne Aabenhus

Bernada Albas hus  Instruktør: Jens Frede Poulsen    Forfatter: Frederico Lorca

 

1997

De fandens kællinger  Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter: Kaj Nissen

De døde fra Donau     Instruktør:Bodil Schäfer  Forfatter: Kaj Nissen

Trods tiden   Instruktør: Kristian Hald Jensen Prof.  Forfatter: Kaj Nissen

De rider mod havet     Forfatter: I. M. Synge   Instruktør: Arne Aabenhus

Road     Instruktør: Kristian Hald Jensen Prof.

Kabaret ’97   Instruktør: Arne Aabenhus

Prins Tuborg     Instruktør: Jørgen Rye

Revy ’97    Instruktør : Bodil Schäfer

 

1996

Den lille prins    Instruktør: Lisbeth Jønk 
Forfatter:
Antoine de Saint-Exupe`ry

Den stundesløse    Instruktør: Merethe Fog Andersen/ Svend Aage Wolff
Forfatter: L. Holberg

Rundt om en skraldespand      Instruktør: Annette Petersen  Forfatter: Willy Stougaard

Kabaret ’96   Instruktør: Lis Nielsen / Arne Aabenhus

Musefælden     Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter : Agatha Christie

Parasitterne        Instruktør: Jens Frede Poulsen   Forfatter : Soya

 

1995

Plouft – det lille spøgelse     Instruktør: Birthe Holst  Forfatter: C.M. Machado

Drengen der narrede trolden    Dukkegruppen

De rider mod havet       Instruktør: Arne Aabenhus  Forfatter: I. M. Synge

Den jord du gik på        Instruktør: Bodil Schäfer  Forfatter: Michael Ramiøse

Mennesker ved en korsvej  Instruktør: Poul Dannov / Thorkild Demuth Prrof.
Forfatter:  Jacob Clausen

Ronja Røverdatter  Instruktør: Mie Hansen / Margith Brodersen 
Forfatter:
Astrid Lindgren

 

1994

Ronja Røverdatter    Instruktør:Mie Hansen / Margith Brodersen 
Forfatter:
Astrid Lindgren

En maler kommer sjældent alene  Instruktør: Mads Holst  Forfatter: Dario Fo

Et frieri    Instruktør: Anne Marie Brodersen  Forfatter: Antov Tjekov

Camillas værelse  Instruktør: Tage Nielsen / Inge Jacobsen   Forfatter: Lone Andrup

Overlevelsesturen  Instruktør: Birthe Holst  Forfatter:Kamma Andersen

Paradisets port til venstre  Instruktør: Michael Mandsdotter Prof.  Forfatter : Kaj Nissen

Ægteskab på vid gab Instruktør: Bodil Schäfer   Forfatter: Dario Fo

Klods Hans   Dukkegruppen

 

1993

Jul i Nøddebo Præstegård

Ægteskab på vid gab

Folk og røvere i Kardemommeby

Klods Hans

Fyrtøjet

Den bestøvlede kat

Over broen

Frokost i det fri

Kalkmaleri

Svampen

Overlevelsesturen

 

1992

Da Askepot blev privatsekretær

Svejk i 3. verdenskrig

Flaskeposten

Fyrtøjet

“Vi betal’ it”

Omstigning til Paradis

 

1991

“og kloden drejer”

Fyrtøjet

“at smile velovervejet”

Den afdøde

Lysistrate

De tre skalke (udendørs sommerspil)

Revy ’91

 

1990

Lysistrate

Der findes en bro

Drengen der ikke kunne blive bange

Den afdøde

Flaskeposten

Den bestøvlede kat

Hexeri eller blind alarm

Den gamle dame besøger byen

 

1989

Laser og pjalter

I rum sø

Hej, makker

Grænser

Den bestøvlede kat

Maskepi

Insektliv

Revy 1989

 

1988

Konfirmation

Mio min Mio

Et spil om livet

Maskepi

Marx og Coca Cola

En flodhest i huset

Revy 1988

 

1987

Rundetårn på hovedet

Diskret ophold

Marx og Coca Cola

Forår i Milk Wood

Giraffen fra New Orleans

Sørøverskuden

Revy 1987

 

1986

Giraffen fra New Orleans

Momo

Smid ikke liget ud

H. C. Andersen – montage

Erasmus Montanus

I rum sø

Klods Hans

De fire vindes torv

Mor(d)skab

Når det kommer til stykket

Revy 1986

 

1985

Når det kommer til stykket

Smid ikke liget ud

Svend, Knud og Valdemar

Jo mere vi er sammen

En skærsommernatsdrøm

Teaterkufferten

Myterne

 

1984

Myterne      Instruktør: Bodil Schäfer og Bodil Holst    Forfatter: Ulla Ryum

Jo mere vi er sammen

Teaterkufferten

Hold da helt jul

I rum sø

Askepot – hvor er du?

Fire stykker højt belagt

Panik i familien

 

1983

Vrøvl på fabriken

George

Lille konversationssymfoni

Den afdøde

Fire stykker højt belagt

Busters verden

Tovet

Javel, hr. direktør

Askepot – hvor er du?

Mus og mænd

Frode og de andre rødder

 

1982

Svampen

Mus og mænd

Drengen der mødte en trold

Frode og de andre rødder

De tre hanrejer

Uvejr over Espergærde

Javel, hr. direktør

 

1981

Revy – flygtning ’81

Kom ned på jorden

Svampen

Tomme lege

Marcolfa

 

1980

Plouft – det lille spøgelse

Jo mere vi køber

Frokost i det fri

Melodien der blev væk

Cirkus

Formiddagssprøjterne rykker ud

 

1979

De tre hanrejer

Schuberts sidste serenade

Amputation

Den lykkelige rejse

Den stundesløse

Meningen med foreningen

Bremermusikanterne

 

1978

En flyverejse

Klokken

Spøgeriet på sommerlejren

Juleri på loftet

Kabaret 1978

De tre skalke

Den lykkelige rejse

Hallo derude

 

1977

Bedstefars jul

Den ituslåede krukke

Livet er ikke det værste man har

Albert

 

1976

Kontakt

Kalkmaleri

Flygtning 1976

Jo mere vi er sammen

Svampen

Hurra det blev en pige

 

1975

Hestetyven fra Fünsing

I rum sø

Plouft – det lille spøgelse

Lysistrate

Umuligt

Kabaret A B C

Kedelflikkerens bryllup

 

1974

Kalkmaleri

Skært kød til frk. Afsenius

Peter Fidus

Leve friheden

Sneenglen

 

1973

Hestetyven fra Fünsing

I rum sø

Aria da Capo

Sandkassen

 

1972

Den mystiske tuba

De rider mod havet

 

 

Der er lukket for kommentarer.